Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

HULKİ CEVİZOĞLU

 

ŞAH DA PİYON DA AYNI KUTUYA...

Dünkü yazımın sonunu, "oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur" diye bitirmiştim. Türkiye üzerinde oyunlar oynanırken, kendisini oyunun parçası olarak görmeyen "sahte şahlar", piyonlarla aynı kutuya konulduklarında oyunun sona erdiğini farkedebilecekler mi bilmem. Önemli olan da, onlara bunu farkettirmek, hidayete ermelerini sağlamak değil, ülkemizi o duruma düşürmemek...

SINIRSIZ TAVİZLER!

İki gündür, herkesin bildiği ancak Türk basının vurgulama gereği duymadığı "önemli bir Avrupalının" raporundan alıntılar yapıyorum.

Halkımız "Bir Türkiye Masalı" ile uyutulurken, elin adamı gerçekleri yazıya döküyor, kafamıza kakıyor, dikte ettiriyor ve teker teker - ister sindir, ister sindirme - uygulatıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu da "demokratikleşme maskesi" adı altında, ama demokrasimizin gelişmesi ile ilgili değil.

Zaten, ne Amerikalı ne de Avrupalı için Türkiye''nin demokratik olmasının önemi yok.

Onlar için önemli olan, kendi çıkarlarının sağlanıp sağlanmadığı. Yoksa, Türkiye''de şeriat olmuş, demokrasi olmuş, komünizm ya da faşizm olmuş onları ilgilendirmiyor.

Yıllardır yaptıkları itirazların kaynağında ise, iktidarların kendilerine karşı çıkmamasını sağlamak yatıyor. Son 40 yıldır, AB bizden "anti-demokratik" olan Seçim Yasamızın değiştirilmesini istedi mi hiç?..

(Dünyadan da sayısız örnekler verilebilir. Demokrasi havarisi olan Batı Irak''ta Saddam''la, İran''da, Şah''la, daha sonra Humeyni ile, Afganistan''da Talabani ile dostça işbirliği sürdürmedi mi?) Sonuç olarak, "bizi demokratikleştirecekler, kötü niyetleri yok" düşüncesi ile, onlara her tavizi verenler, bizi uyutmaya devam ediyor.

Ordumuza "derin devlet" diyorlar, ordunun siyasi gücü olarak gördükleri MGK''nın kaldırılmasını, "Kemalist değerlerden uzak" yeni bir anayasa yapılmasını, Kürt ve Alevi yurttaşlarımızı "azınlık" olarak kabul etmemizi, Süryanice''nin kullanılmasını, Bahailler''in din olarak tanınması ve korunmasını, Musevilik ve Hıristiyanlık kültürünü benimsememizi istiyorlar.

ŞAŞIRMA NUMARASI YAPANLAR

Bütün bunlara rağmen de, "ucu açık" görüşme kararı alarak, "15 yıl sonra bile AB''ye üye olmanız garanti değil. Her an görüşmeleri keseriz" diyorlar.

Bizim AB''ciler onlara sesini çıkarmayıp Türk halkına "paranoyak olmayın" diyorlar.

Onlara ne denmesi gerektiğini bir başka yazımda belirteceğim. Toplumun kanaat önderleri ve özellikle politikacılar, halktan tepki gördüklerinde "şaşırma numarası" yaparak, bu numaraya sığınıyorlar.

Oysa maydanoz yaprağının arkasına saklanmış Şl gibi ortadalar!.. İki gündür yazdığım ve Türkiye''nin DNA''sını değiştirmeye yönelik AB istekleri, son 6 Ekim Raporu''ndan önce de bir Avrupalı tarafından açıklanmıştı.

AB''nin en üst organı olan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Arie M. Oostlander''ın 2003''ün başlarında açıkladığı bu rapora rağmen, hala "Onlar istediği için değil, kendi istediğimiz için bunları yapıyoruz" nutukları ne kadar inandırıcı olabiliyor? Kafamızı sokacağımız kum da kalmadı!..

Onları da, yabancılar parayla satın almaya devam ediyor!...

KURTULUŞ SAVAŞI''NI NİÇİN YAPTIK?

Aslında bu gelişmeler bir "dünya rekoru" sayılmalıdır. Karşı tarafa (eski düşmanlara) bu kadar verip de, karşılığında bir tek şey alamamak ve hala doğruyu söylememekte direnmek, rekor değil de, nedir?.. Dahası var, yalnızca geçen yılki açıklamalara bu yıl "şaşırmak!" bir yana; 3 yıl önceki felaketlere de bugün şaşırıp, tepki gösteriyoruz!..

AB''nin 6 ekim ilerleme Raporu''nda aslt unsurlarımız olan Kürt ve Alevi yurttaşlarımıza "azınlık hakkı" tanınmasın da yeni olmadığı ortaya çıktı.

AB''nin 2001 yılındaki İlerleme Raporu''nda da, aleviler "müslüman azınlık" olarak gösterilmiş.

AB bugün daha da cüretini artırdığı için, artık "müslüman azınlık" demiyor, "İslam dışı bir dini azınlık" diyor ve dedirtiyor!..

Kürt yurttaşlarımızın yanı sıra Laz ve Çerkezler''i 3 yıl önce "azınlık" olarak kabul eden AB, şimdi bunları bize de kabul ettirecek...

Bindik bir alamete, gidiyoru z kıyamete. Böyle olacakdıysa, biz bu Kurtuluş Savaşı''nı niçin yaptık?..

 

Kaynak : Hulki CEVİZOĞLU - 20.10.2004 -
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yazar.asp?id=13&altid=404