Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

HULKİ CEVİZOĞLU

 

"SEVR''İ GÜNÜMÜZE UYARLIYORLAR"

1.Ordu Komutanı''ndan "bilimsel" cevap: ORG. TOLON: "SEVR''İ GÜNÜMÜZE UYARLIYORLAR" Türkiye''yi hedef ülke konumuna oturtup, "çağdaş sömürge" yapmak isteyen yabancılar var. Bunlara içerden de destek verenler çıkıyor.

Öyle ki, bu kesimler sömürgeci uygulamalara karşı Türkiye''yi korumaya çalışanları "Sevr paranoyası" ile suçluyorlar.

Tam bir "yavuz hırsız ev sahibini bastırır" örneği...

Bunlara geçen hafta, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu da eklendi.

Bu kurulun hazırladığı raporda, "Türkiye''nin parçalanma tehlikesi hususunda bir ''Sevr Sendromu''nun yaşandığı bilinmektedir.

Bu havanın bir ''paranoya'' haline gelmiş olması rahatsız edici ve milleti zayıflatıcı bir durumdur" dendi.

ORDU KOMUTANINDAN YANIT !

Prof. Dr. Baskın Oran''ın kaleme aldığı, başkan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu''nun da desteklediği "mahkemelik rapora" yanıt bir Ordu Komutanından geldi.

1.Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, "Sevr''i günümüze uyarlıyorlar" dedi.

Org.Tolon''un bu yanıtı "askerî" bir gerçek olmanın ötesinde "bilimsel" değer taşıyor.

Org. Hurşit Tolon, "Birinci Dünya Savaşı Sırasında Taksim Anlaşmaları ve Sevr''e Giden Yol" adında bir kitap yayınladı.

Kitap, komutanın "doktora tezi"nden oluşuyor.

Bu bilimsel çalışmanın "sonuç" bölümünde, "Avrupa''nın emperyalist devletlerinin, Millî Mücadele''de uğradıkları yenilgi sonucunda Sevr Anlaşması''nı geçici olarak rafa kaldırdığı" belirtilerek şu görüşlere yer verildi: "Şurası hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, Türkiye''mizin jeopolitik ve stratejik konumu dolayısı ile tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de ve gelecekte de bir çok düşmanları olacaktır.

Bu düşmanlar Kurtuluş Zaferimizden sonra rafa kaldırdıkları Sevr Barış Anlaşması''nı fırsatını bulur bulmaz tekrar gündeme getireceklerdir.

Zira bugün gerek komşularımızın ve gerekse yurt içindeki bölücü unsurların vatanımızı parçalama ve akabinde ele geçirme faaliyetleri, Sevr Barış Anlaşması''nın günümüze uygulanması çalışmalarının devamından başka bir şey değildir." "YURT İÇİNDEKİ BÖLÜCÜ UNSURLAR !.." Bugün, Avrupa Birliği''ne "girmeyi" değil, "teslim olmayı" savunan sözde aydınlar, herhalde komutanın sözünü ettiği "unsurların" içine dahil oluyor.

Ne diyor, Orgeneral Tolon?..

"Vatanımızı parçalayacaklar ve sonra da ele geçirecekler.

Sevr tehlikesi sürüyor" diyor.

Sizce, 1.Ordu Komutanı da, sözde aydınların ve en son olarak da Başbakanlık Kurulu''nun raporunda yer aldığı gibi, "Sevr paranoyası" mı görüyor?.. Org. Tolon, Sevr hayâlinden yıllardır vazgeçmeyenlere karşı, "bağımsız olarak yaşayabilmek" için birlik olmamız gerektiğini de vurguluyor: "Türkiye''mizin bu jeopolitik ve stratejik konumu devam ettiği müddetçe düşmanlarımız her zaman Sevr Barış Anlaşması''nın gerçekleştirilmesi hülyası ile yaşayacaklardır.

Bu yüzden bağımsız olarak yaşayabilmemiz için millî birlik ve beraberliğimizi koruyarak, her zaman her yönden güçlü olmak zorundayız."

ATATÜRK: "BİZ TÜRK''ÜZ. İŞTE O KADAR..."

Bilindiği gibi, Başbakanlık İHDK raporunda "Türklüğün bir üst kimlik olması" da ağır dille eleştiriliyor ve neredeyse "bölücülük" gibi gösteriliyordu.

Atatürk ise, "Biz Türk''üz. Tam manasıyla Türk''üz. İşte o kadar..." diyordu: "...

Bize iyi Müslüman olmak kâfidir.

Asya için ve Avrupa için bizim kanunumuz aynıdır.

Dostlara sahip bulunmak, istiklâli tamamımızı muhafaza etmek, her şeyi Türk cephesinde mütalaa etmek." Tabii ki, Avrupa Birliği bu sözlerden rahatsız olacak ve "Kemalizm''den vazgeçin" diyecektir.

Bunu anlıyoruz. Anlayamadığımız, bazı "Türkler''in(!) neden Türklük''ten rahatsız olduğudur.

 

Kaynak : Hulki CEVİZOĞLU - 29.10.2004 -
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yazar.asp?id=13&altid=507