Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

HULKİ CEVİZOĞLU

 

RAHMİ KOÇ: "MÜSLÜMANLARIN TEK DİNİ LİDERİ OLMALI"

Son günlerde geçmişte kalan birçok siyâsi ve tarihi olay yeniden gündeme geliyor.

Bunlardan bir tanesi, eski Genelkurmay Başkanlarından Org. Doğan Güreş ve bazı komutanların PKK''lı teröristler tarafından zehirlenme girişimi.

Eski GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Komutanı Ömer Şarlak Paşa''nın piyasaya çıkacak kitabından yapılan alıntılar, geçmişi yeniden hatırlamamıza neden oluyor.

Genelkurmay Başkanı Org.Güreş''in zehirlenme olayı, bizim Ya Sev Ya Sevr adlı kitabımızın 26.sayfasında da yer alıyor.

Bugün bunun yerine, başka önemli bir konuya değinmek istiyorum...

Yine, gündemde olan (aslında, gündemden hiç düşmeyen) konulardan biri de Fener Rum Patriği Bartolomeos''un "ekümeniklik" (evrensellik) iddiası. Nasıl bir ülkede yaşadığımıza hayret etmemek mümkün değil!..

Bir yanda, başından beri "Ben ekümeniğim" diyen bir Fener Rum Patriği; öte yanda ise "Hayır değilsin" diyen bir Türkiye Devleti.

E peki, devlet olarak "sen böyle değilsin, sen şusun" diyorsan ve bunda samimi isen, devlet olarak bunun gereklerini yerine getirmek durumunda değil misin?..

Hadi bugünlerde AB sevdası (ve korkusu) nedeniyle göstermelik bir çıkış yapılıyor; peki bugüne kadar ki hükümetler niçin gereğini yapmadı? Yapamadı? Bizim hükümetlerin bugüne kadar bu iddiaya karşı yaptıkları tek şey, Patriğin davetlerine katılmamak.

Şunu da sormak ve cevabını almak gerekiyor: Patriğin yetkililerimizin katıldığı diğer davetlerinin davetiyelerinde bu sözcük yok muydu, yoksa vardı da kimse fark etmez düşüncesiyle sineye mi çektik?..

KOÇ: "BEN KABUL ETSEM DE, ETMESEM DE PATRİK EKÜMENİKTİR"

Gelmiş geçmiş hükümetlerimiz Patriğin bu iddiasına ciddi hiçbir yaptırım uygulamazken, patriğin Ekümenikliğini resmen kabul eden "büyüklerimiz"(!) de var.

Örneğin, Türkiye''nin en büyük işadamlarından Rahmi Koç bunların başında geliyor.

Biz de modaya uyup, biraz geçmişe giderek, Koç''un sözlerine yer verelim.

Rahmi Koç''la yaptığım bir Ceviz Kabuğu programında (10 Ekim 1997) şöyle demişti Koç: "Ben kabul etsem de, etmesem de Patrik ekümeniktir" Bu ekümeniklik iddiasının arkasında Bizans''ı hortlatma düşüncesi olduğunu söylediğimde şu yanıtı almıştım: "Patriğin lâkabı ekümenik.

Yani, Türkiye dışında kendisine o şekilde hitap ediliyor.

Resmi hitap tarzı bu şekildedir.

Eğer bütün dünya kendisine böyle söylüyorsa, bizim ''Hayır sen ekümenik değilsin'' dememiz bir şey ifade etmez.

Türkiye''de biz bunu deriz, Patrik yurt dışına çıktığı zaman, herkes yine kendisine ekümenik diye hitap ediyor.

Hatta toplantılarda falan o şekilde takdim ediliyor." (Ayrıntılar için "Lider Troyka" adlı kitabımıza bakılabilir.)

RAHMİ KOÇ: "MÜSLÜMANLARIN TEK DİNİ LİDERİ OLMALI"

Rahmi Koç, tarihî açıklamalarını (ve kabullerini) yaparken, İslâmiyet''in temsili hakkında da ilginç sözler söylemişti; "Bence, Müslümanların da bir başı olması lazım ki, tek söz sahibi olan, tek güç olan, tek patron olan, tek din lideri olan birisinin olması lazım.

Çünkü, her ülkenin kendine göre bir dinî lideri var.

Bakın, bizde bu yok ve bu bir eksikliktir diye ben hissediyorum.

Çünkü, bütün dünyadaki dinî liderleri bir tarafa topluyorlar, Müslümanlardan yok." HALİFELİK Mİ İSTENİYOR? Rahmi Koç''un bu açıklamaları, son günlerdeki halifeliğin getirilmesi tartışmalarına da ışık tutacak nitelikte. Atatürk''ün kaldırdığı, kimilerine göre "dondurduğu" halifeliği tartışırken, bazı dinî cemaat önderlerinin yurt dışında yetiştirildiği iddialarını da birlikte düşünelim. Rahmi Koç''un "tek dinî lider" isteğini çok yönlü olarak düşünmeliyiz.

 

Kaynak : Hulki CEVİZOĞLU - 29.11.2004 -
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yazar.asp?id=13&altid=911