Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

 

KEMALİZM'İN TEMEL ESASLARI

 

Tam Bağımsızlık Yanlısıdır...

Atatürkçülük emperyalist güçlere karşı, ilk kez başarıya ulaşan İstiklâl Savaşları'ndan sonra tam bağımsız ve milli Cumhuriyet kurarak dünyadaki mazlum milletlere örnek olmuştur. Atatürk, tam bağımsızlığı koruyabilmek için sosyo-ekonomik alt yapıda da halkın yararına değişiklikler yapmayı amaç sayar.

 

Halkçıdır, Demokratiktir, Sosyaldir ve Barışçıdır...

Çağdaş uygarlık seviyesine erişmek için, sadece siyasal yüzeyde ve üst yapıda kalmayarak, sosyal ve ekonomik altyapıya yönelme ve bu yapıda halkı, halk için, halkın gücü ile kalkındırmayı amaçlar ve bunları da sınıf kavgalarına yol açmadan sosyal barışı gerçekleştirmek için, devletin yapıcı, planlayıcı, düzenleyici ve emredici rolünü ön planda tutmayı ve böylece az gelişmiş bir sosyal yapıdan kurtulmayı amaçlar.

 

Müsbet İlme ve Hür Duyguya Dayanır...

Sanat ve bilim dallarında, bu yurdun gerçeklerine ve ihtiyaçlarına göre yaratıcı gücü harekete geçirir. Bunu, laik akılcı hür bir düşünüşle müsbet ilme ve hür duyguya dayanarak gerçekleştirir. Yalnız bu kaynaklara başvurarak araştırma ve denemelerini sürdürür.

 

Dinamiktir...

Atatürkçülük, sadece fikir planında da kalmayarak, yenilik ve gelişme düşmanı tutucularla savaşmayı emreder. Bu bakımdan anti-emperyalist, laik, ilerletici ve yürüyüş halinde bulunan dinamik, sürekli bir kalkınma hareket ve sistemidir.

 

Kaynak : Ord. Prof. Reşat Kaynar, Atatürkçülük Nedir?, Atatürkçülük - Atatürk ve Atatürkçülüğe İlişkin Makaleler, MEGSB, 1988, Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanmıştır.