Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

FAİLİ MEÇHUL (!) CİNAYETLER

 

BAHRİYE ÜÇOK


 

İlk ve ortaokulu Ordu'da, liseyi İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nde bitirdikten sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı opera bölümündeki öğrenimini aynı zamanda yürüttü.


Samsun ve Ankara'da onbir yıl süren lise öğretmenliğinden sonra İlahiyat Fakültesinde asistan oldu. 1957 yılında doktora, 1964 yılında doçentlik imtihanını verip, bu fakültenin İslam Tarihi bölümüne öğretim üyesi tayin edildi. 1971'de Cumhuriyet Senatosu'na kontenjan senatörü olarak atandı. Altı yıl süreyle bu görevde çalıştı. 1983'te Halkçı Parti kurucu üyesi olarak Ordu'dan milletvekili seçildi.6 Ekim 1990 günü Çankaya Caddesi'ndeki evine gönderilen bir kargo paketinin patlamasıyla hayatını kaybetti. İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi ve SHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Bahriye Üçok, toplumsal ve siyasal sorunlarla ilgili düşüncelerini Cumhuriyet sayfalarında ortaya koyuyordu.

 

 

BAŞLICA YAPITLARI

:: Atatürk'ün İzinde Bir Arpa Boyu
:: İslam'dan Dönenler ve Yalancı Peygamberler
:: İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar (Arapça, Farsça, İngilizce, Rusça ve Fransızca olarak yayımlanmıştır)
:: İslam Tarihi Emeviler - Abbasiler
* Birçok makale ve araştırmalarının yanı sıra Aly Mazaheri'nin "Ortaçağ'da Müslümanlar'ın Günlük Yaşayışları" adlı ilginç yapıtını Türkçe'ye çevirdi.

Kaynak: Doç. Dr. Bahriye Üçok, Atatürk'ün İzinde Bir Arpa Boyu, TTK Basımevi, 1985.

 

<<< FAİLİ MEÇHUL (!) CİNAYETLER >>>